Po nekaj daljšem premoru je izšla 7. knjiga iz zbirke Blagoslovljeni in prekleti: Plemiške rodbine na Slovenskem. 18. stoletje, 2. del: Od Del-Negrov do Škerpinov.
Naročene knjige pošiljamo po pošti 1x tedensko, ob sobotah.
Znižali smo cene knjigam: Hrami tišine, Podoba Slovenije in Vitezi, najemniki in smodnik. Nova cena posamezne knjige: 20,00 €.
Gradovi, utrdbe, vile, dvorci v Slovenskem primorju 25,00 €.
O delu na vrtu se lahko veliko naučimo od naših prednikov. Le kako jim je nekoč uspevalo vzgojiti zdravo zelenjavo, prelepo cvetje in slastno sadje v sozvočju z naravo, predvsem pa brez umetnih gnojil? V knjigi boste našli celo vrsto prastarih nasvetov in domislic, ki vam bodo koristili pri uspešnem vrtnarjenju.
Priročnik vsebuje tako temeljno znanje o vrtnarjenju kakor tudi bogate izkušnje avtorice Andree Kern, ki vas bo kot strokovnjakinja za vrtove zanesljivo spremljala pri vseh vrtnih dejavnostih. Nasveti so nanizani v štirih poglavjih: Sejati in saditi, Gnojenje in nega, Preprečevanje in zaščita rastlin ter Pobiranje in shranjevanje pridelkov.
Nasveta iz knjige o zatiranju polžev
Jeseni so grede pokrili s tanko plastjo hrastovega ali orehovega listja. Taninska kislina, ki jo voda izpira v zemljo, ne zavira le kaljenja divjih rastlin, temveč škoduje tudi polžjim jajčecem. Že med vrtno sezono so nekateri vrtnarji naredili med zelenjavnimi gredami majhne nasipe iz hrastovega listja, da bi preprečili sprehode polžev.
Begonije, npr. Begonia semperflorens ali druge sorte, odvračajo polže od zelja in solate. Narežemo okoli 500 g stebel in listov begonij in vse skupaj namakamo en dan v 10 l deževnice. Pred presajanjem namočimo korenine zelenjavnih sadik skupaj s koreninsko grudo za kakšno uro v brozgo. V naslednjih tednih zalivamo vsakih nekaj dni še zemljo okoli ogroženih rastlin.
Prevod iz nemščine: Herta Orešič